صفحه شخصی مجتبی صدوق   
 
نام و نام خانوادگی: مجتبی صدوق
استان: مرکزی - شهرستان: اراک
رشته: کارشناسی عمران - پایه نظام مهندسی: یک
شماره نظام مهندسی:  33-300-00182
تاریخ عضویت:  1389/12/20
 روزنوشت ها    
 

 توصیه¬های طراحی فضای سبز برای سالمندان بخش معماری

14
برای دریافت فایلها باید از نرم افزار های ویژه دانلود استفاده نمایید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید)

توصیه¬های طراحی فضای سبز برای سالمندان:
اکنون پس از بررسی ویژگی¬های سالمندان، رهنمودهایی را برای طراحی فضاهای سبز برای سالمندان ارائه می¬دهیم که با رعایت این موارد درطراحی فضا برای سالمندان می¬توان محیط مناسب¬ و دلنشینی را برای این افراد به وجود آورد. این موارد به صورت زیر بیان شده:
1- فواصل و طول مسیرهای دسترسی از حالت عادی کمتر باشد، برای مثال تعداد و محل قرار¬گیری سرویس¬های بهداشتی باید به صورتی باشد، که اافرادسالمند در کوتاهترین زمان، و مناسبترین مسیر ممکن بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. هیچ¬گونه بلندی یا مانعی در مسیر حرکت افراد سالمند قرار نداشته باشد.
2- سعی شود تا جای ممکن از مسیرهای شیبدار کمتر استفاده شود و در صورتی که مجبور به استفاده از مسیر¬های شیبدار هستیم حدالامکان از نرده در کنار مسیرها برای دستگیری افراد سالمند استفاده شود.
3- لازماست عوامل محرک حواس بینایی، شنوایی_ لامسه و بویایی در طراحی فضای باز به¬کار گرفته شود، تا لذت و ادراک محیط به نحو مناسبی انجام بگیرد.
4- سرنخهای لامسه بسیار مهم و شامل تغییرات در بافت کف پیاده¬روها و محل برخورد مسیر¬ها یا قبل از محوطه پله¬هاست. این تغییر را می توان با تغییر در مصالح کفسازی به وجود آورد(تصویر 1)


تصویر(1): تغییرات در بافت پیاده روها و محل برخورد مسیر ها

5- با توجه به این که سالمندان زودتر از افراد دیگر خسته می¬شوند، باید در فواصل مشخصی برای این افراد نیمکت های مناسبی طراحی کرد( تصویر 2).


تصویر(2): طراحی و اجرای نیمکت های مناسب ماخذ: همان

6-بهتر است فضاهای خاصی برای ورزشهای سبک و نرمش برای سالمندان در نظر گرفته شود، برای مثال راه رفتن مورد علاقه بسیاری از سالمندان درسنین بالاست، بنابراین می¬توان با طراحی مسیر¬های پیاده¬روی مناسب و متنوع، به نیاز آنها پاسخ مثبت داد.
7-یکی از تفریحات افراد سالمند صحبت کردن آنها با یکدیگر است طراحی فضاهایی برای تجمع سالمندان و گفتگو با یکدیگر در خارج ازمسیر¬های تردد می¬تواند بسیار مناسب باشد(تصویر 3).


تصویر(3): طراحی فضاهایی جهت تجمع سالمندان در خارج از مسیر های تردد. ماخذ: همان
__________________http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=46471پنجشنبه 31 شهریور 1390 ساعت 10:12  
 نظرات    
 
حسن ابراهیمی 21:53 پنجشنبه 31 شهریور 1390
5
 حسن  ابراهیمی
متاسفانه بعضی از ساختمانهای چند طبقه اداری که افراد سالمند هم باید برای انجام کارهایشان به این مراکز مراجعه کنند ، فاقد آسانسور هستند ، و نبود آسانسور در این ساختمانها و ناتوانی جسمی اکثر سالمندان در استفاده از پلکان ،‌ باعث ناراحتی های جسمی برایشان میشود ، اگر در این ساختمانها محلی را برای احداث آسانسور در نظر بگیرند ، سالمندان عزیز می توانند با راحتی بیشتری به این مراکز مراجعه کنند.
مائده علیشاهی 17:45 یکشنبه 3 مهر 1390
5
 مائده علیشاهی
در ادامه صحبتهای آقای مهندس ابراهیمی باید بگم متاسفانه آسانسور یکی از این معضلات است،حتی در بعضی از مسائلی که به راحتی میتوان آن را حل نمود به سادگی میگذرن چه برسه به آسانسور..مثل نبود صندلی یا فضایی مناسب برای انتظار ارباب رجوع بخصوص افراد مسن..یا نبود یک آبسردکن که اگر هم باشد یا آب ندارد یا خراب است یا آب آن گرم است(در بعضی از مکانها)..نبود رمپهایی برای معلولین و افراد مسنی که نمیتوانند از پله استفاده کنن و...وجود چند تا صندلی یا آبسردکن یا رمپ و...اینقدر به مسئولین و طراحان و پیمانکاران فشار میاره ه ه؟؟؟!!!!!
مایه تاسف که ما خودمون هم دلمون به حال خودمون نمیسوزه!هممون یه روزی پیر میشیم..
موسی حاجیان 15:43 دوشنبه 4 مهر 1390
2
 موسی  حاجیان
با تشکر از مهندس صدوق
امین فارسیجانی 16:56 آدینه 25 اردیبهشت 1394
0
 امین فارسیجانی
بسیار عالی